W dobie wszechobecnych trendów ekologicznych oraz wzrastających kosztów życia inwestycja w pompę ciepła może okazać się strzałem w dziesiątkę. Czym dokładnie jest taka pompa, jakie funkcje posiada oraz dlaczego warto ją zainstalować już podczas budowy domu?
Pompa ciepła stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych. Nie produkuje ona w żaden sposób energii cieplnej, a czerpie ją ze środowiska naturalnego i dostarcza do domowego systemu grzewczego. Jedyny koszt wiąże się z samą instalacją oraz ze zużyciem energii elektrycznej podczas pracy takiej pompy. Co istotne, pompa ciepła staje się jednym z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów, które chętnie jest wybierane przez samych inwestorów.
Pompa ciepła, a budowa domu
Tego typu instalacje warto planować już przy budowie nieruchomości - w ten sposób można znacznie ograniczyć koszty, które wiązałyby się z ewentualnym remontem, a nierzadko są one bardzo wysokie. Dodatkowo warto również zastanowić nad instalacją paneli słonecznych, co jeszcze bardziej zwiększy energooszczędność całego budynku, o której również warto pomyśleć już przy samej budowie. Przy okazji zastosowania systemu grzewczego opartego o pompę cieplną należy także pamiętać o odpowiedniej izolacji, aby nie było konieczności dogrzewania wnętrza w jakikolwiek inny sposób. Projekt nieruchomości z pompą cieplną musi przewidywać możliwie jak najniższe straty ciepła oraz system grzewczy, który będzie w stanie wydajnie pracować przy niskich temperaturach wody (nawet od 30 stopni Celsjusza).
Ekologiczne rozwiązanie
Pompa ciepła to prawdopodobnie najbardziej ekologiczny system grzewczy, jaki można na tą chwilę zastosować w swoim domu. Podczas jej pracy nie są spalane jakiekolwiek paliwa kopalne - całość energii pochodzi z natury. Do tego jeżeli dysponujemy instalacją w postaci paneli słonecznych, to nawet aspekt jej zasilania jest rozwiązany w ekologiczny i ekonomiczny sposób. Woda dostarczona przez pompę osiąga do 55 stopni Celsjusza, dlatego sprzyja instalacjom niskotemperaturowym, takim jak np. ogrzewanie podłogowe.
Poza aspektem ekologicznym trudno nie docenić również ekonomii takiego rozwiązania. Rachunki za ogrzewanie i prąd znacznie się zmniejszą lub odejdą w niepamięć, to obecnie jeden z najbardziej dotkliwych kosztów w każdym gospodarstwie domowym. Choć inwestycja w pompę ciepła nieco zwiększy koszt początkowy inwestycji, to z czasem będzie się ona stopniowo zwracać aż do momentu, gdy zacznie na siebie zarabiać poprzez eliminację rachunków za ogrzewanie.s